Mikroekonomia relacji czynników produkcji w rolnictwie. Ujęcie analityczne mechanizmów
Pedagogika prawa

Neuronauka poznawcza. Jak mózg tworzy umysł

neuronauka_poznawcza_small

Wersja elektroniczna tylko


Redakcja: Piotr Jaśkowski

Wydawnictwo: VIZJA PRESS&IT

ISBN: 978-83-61086-51-2

Wydanie: 2009 r.

Język: polski

Dostępność: dostępny

Format: PDF

Nasza cena: 85,00 PLN
płatność tylko w PLN

Opis

Czym jest neuronauka poznawcza (cognitiveneuroscience)? Po części wyjaśnia to podtytuł niniejszej książki, nawiązujący do definicji Michaela S. Gazzanigi - laureata Nagrody Nobla i pioniera badań w tym zakresie. Określił on swą dziedzinę jako poznawanie tego, jak mózg tworzy umysł. Neuronauka poznawcza jest zatem częścią neurobiologii, psychologii (w szczególności poznawczej), ale również matematyki, lingwistyki, fizyki, psychiatrii i wielu innych dziedzin, które włączają do swoich programów badania umysłu. W ostatnich trzech dekadach neuronauka bardzo gwałtownie się rozwinęła. Nie ulega wątpliwości, ze - podobnie jak w wielu innych dziedzinach - jest to prosta konsekwencja rozwoju nowych technik (w tym przypadku badania mózgu, mianowicie metod neuroobrazowania funkcjonalnego). Pozwoliły one przyjrzeć się mózgowi podczas pracy i szukać związków między jego stanami a stanami umysłu.

Napisanie podręcznika neuronauki poznawczej nie jest bynajmniej rzeczą łatwą. Wykład taki wymaga bowiem integracji co najmniej trzech dziedzin wiedzy: psychologii procesów poznawczych, anatomii i fizjologii mózgu oraz metod badania czynności mózgu. Piotr Jaśkowski, profesor nauk medycznych i doktor habilitowany psychologii, autor podręcznika „Neuronauka poznawcza. Jak mózg tworzy umysł” wywiązuje się ze swego zadania znakomicie.

Jestem przekonany, że książka stanie się lektura zalecaną na wielu kursach psychologii i nie tylko psychologii. Sam przeczytałem ją z ogromnym zainteresowaniem i gorąco polecam ją wszystkim, którzy chcieliby zapoznać się z osiągnięciami współczesnej neuronauki poznawczej.

prof. dr hab. Tytus Sosnowski
(Wydział Psychologii, Uniwersytet Warszawski)

logo Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie